Koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej

Coroczny wzrost cen za prąd, a także zmiana obowiązujących przepisów ma wpływ na zwiększającą się ilość osób korzystających z odnawialnych źródeł energii. Dużą popularność zyskuje więc fotowoltaika. Jednak nie każdy wie ile kosztuje zakup oraz montaż takiej instalacji. 

Fotowoltaika – koszty i zyski 

Zakup i montaż: 

Za instalację fotowoltaiczną płaci się jednorazowo całą kwotę, która może zostać dofinansowana, przez co sam inwestor, korzystając z programu Mój prąd dostaje tak zwaną ulgę, która wynosi 53 tys. zł. Obecnie jednak składanie wniosków dotyczących dofinansowania na instalację fotowoltaiczną wstrzymano, przez co, aby z niego skorzystać musimy czekać na drugi sezon, etap, który ruszy już w 2022 roku. W koszta takiej instalacji wlicza się takie podzespoły jak: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawę i montaż, pomiary oraz dodatkowo podatek VAT, który wynosi 8%. Przed dostosowaniem instalacji do naszych potrzeb należy zorientować się, od czego dokładnie zależny jest koszt fotowoltaiki. Ważną rolę odgrywa tutaj miejsce, w którym znajduje się instalacja, gdyż to właśnie od podłoża zależy, jaką będziemy musieli zamontować konstrukcje montażową. Ważna jest też ilość zastosowanych modułów, która ma wpływ na moc instalacji, a także jakość tworzyw, z jakich wykonane są dane podzespoły. 

Koszty użytkowe: 

Koszty związane z fotowoltaiką nie kończą się na etapie samego zakupu lub montażu. Jednak z uwagi na długoletnią gwarancję koszty związane z eksploatacją do najwyższych nie należą. Do tego typu wydatków zaliczamy: przegląd oraz mycie paneli fotowoltaicznych. Kwota ta jest nie większa niż kilkaset złotych rocznie. Dodatkowo niektóre osoby decydują się na dokupienie dodatkowo płatnego ubezpieczenia. W koszt instalacji fotowoltaicznej (www.ekobiznes.pl) należy wliczyć także ilość nadprodukowanej energii, która może zostać automatycznie przesłana do sieci. W ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie prądu o 70-80% zmniejszając w ten sposób koszty związane z rachunkami za energie.

Zyski: 

Instalacja fotowoltaiczna staje się opłacalna w momencie kiedy użytkownik ma do pokrycia tylko opłaty stałe powiązane z korzystaniem za sieć elektryczną. Wtedy rosnące ceny za prąd przestają mieć znaczenie, a miesięczne koszty wynoszą za ledwie kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę dofinansowanie o, którym wspomniano w artykule to fotowoltaika staje się potencjalnie dostępna dla średnio zarabiającego Polaka w Polsce. Większość dostawców energii w swojej ofercie ma niże stawki za kW w godzinach od 22 do 6 rano w przypadku fotowoltaiki jedynym ograniczeniem jest brak słońca lub zapasów w postaci dodatkowej energii, która znajduje się we wcześniej zamontowanym zbiorniku.

About the Author

You may also like these